Ako na kreditnú kartu a kontokorent, aby prinášali iba úžitok?

Od Jozef Šperka

Dub 27
Kreditka

Samozrejme banky na to pozerajú inak a usilujú o to, aby klienti obidva produkty využívali čo najviac, k čomu sú motivovaní rôznymi bonusmi. Ale keď zabudnú na včasnú splátku, prípadne sú na účte v neustálom mínuse, banke plynú tučné zisky.

Široká dostupnosť kreditných kariet (nabitých peniazmi banky) a kontokorentov (povoleného prečerpania účtu) nie je bohužiaľ v súlade so všeobecnou finančnou gramotnosťou. V dôsledku toho sa ľudia dnes denne dostávajú do problémov, ktoré môžu vyvrcholiť až exekúciou majetku.

Vlastníctvo týchto produktov niekedy môže znamenať taktiež sťažený prístup k hypotéke a ďalším úverom, preto sa pred podaním žiadosti o hypotéku odporúčame poradiť s finančným poradcom o ich zrušení, aj keď len prechodnom.

Vyberáme ideálnu kreditku

Medzi najdôležitejšie parametre kreditných kariet patrí výška úrokov, mesačné poplatky a tzv. bezúročné obdobie, ktoré sa pohybuje od 30 do 75 dní. Aby bola pôžička skutočne zdarma, je treba uhradiť peniaze čerpané z karty v tejto lehote a radšej v predstihu niekoľko dní kvôli ich prevodu (splátky je možné nastaviť aj formou inkasa). Ak neuhradíte peniaze včas, tak na kreditke „naskakuje“ vysoký úrok (väčšinou cez 20%), čo už pre klienta rozhodne výhodné nie je.

Z dlhodobého hľadiska je lepšie požiadať banku o spotrebný úver

Najlepšia kreditná karta by mala mať optimálne nastavenú mesačnú čiastku k čerpaniu (zhruba vo výške polovice mesačného príjmu),  čo najdlhšie bezúročné obdobie, vedenie zdarma (prípadne s podmienkou čerpania nízkej mesačnej čiastky), prepojenie s inkasom, dostupné výbery z bankomatov a bonusy, ktoré sú naozaj využiteľné, napr. 2% z platieb späť na účet a cestovné poistenie pre celú rodinu.

Disciplinovaný užívateľ kreditnej karty ušetrí mesačne aj niekoľko desiatok eur – vďaka maximálnemu využitiu bezúročného obdobia, bonusom  z nákupu, zľavám v partnerskom programe, častému cestovaniu a hlavne vedomiu, že peniaze vždy včas vráti.

Často kombinácia kreditky a kontokorentu (s nižšími úrokmi) môže veľmi pomôcť, ale účty je potrebné dorovnávať a celkovo dbať na to, aby úspora z používania týchto produkov prevyšovala náklady spojené s ich vlastníctvom.

Z histórie kreditných kariet (1868-2015)

Slávnymi predchodcami kreditných kariet boli cestovné šeky, ktoré vynašiel Thomas Cook v roku  1868 v Londýne. V roku 1891 ich zaviedla aj dopravná a kuriérska spoločnosť American Express. Papierové karty preukazovali nárok na bezplatné alebo zľavnené služby a tržby z ich predaja išli razom do miliónov dolárov.

Skutočný rozvoj kreditných kariet nastal po roku 1910 v Amerike, s pauzou  v priebehu 2. svetovej vojny. Masovým produktom sa stali v 60. rokoch 20. storočia. Americké firmy vynašli až dodnes používané princípy kariet, čím sú minimálne mesačné splátky alebo bezúročné obdobie čerpania úveru.

V 3. tísícročí sa dostali do popredia technológie komunikácie na veľmi blízke vzdialenosti. Súčasné kreditky ponúkajú veľa benefitov a existujú už aj také, vďaka ktorým je možné rozložiť nákupy do 10 splátok bez navýšenia a úrokov. Môžu byť v tradičnej podobe alebo nalepovacie na mobil. Výnimkou nie je ani platenie prostredníctvom prsteňa, kľúčenky či náramku. Skrátka, čo najpohodlnejší, bez vyťahovania peňaženky.

Hlavná zásada úspešného používania kreditných kariet sa však tiahne storočiami: vždy zaplatiť celý dlh v bezúročnom období, mať ich teda ako platobný a nie úverový nástroj.

Bezpečnostné hľadiská

V teréne je dôležité nevydať kartu z ruky, prípadne ju nestratiť z dohľadu a vždy požadovať potvrdenie o transakcii, aj keď bola zamietnutá. V reštaurácii sa má správne postupovať tak, že obsluha prinesie mobilný terminál až k hosťovi. Pozor aj na platenie benzínu v niektorých krajinách, napr. Grécku, kde zákazník bežne nevystupuje z auta a predajca kreditku odnáša.

A čo stále rozšírenejšie úhrady tovaru a služieb kartou cez internet? Nie je treba sa ich obávať, sú spoľahlivé, obzvlášť po overení bezpečnostého certifikátu príslušnej stránky e-shopu. Mnoho obchodníkov už naviac umožňuje platby priamo cez internetové bankovníctvo niektorých bánk a pribúdajú aj technologicky vyspelé platobné procesory.