Vedeli ste, že poistiť sa môžete aj jednorazovo?

Od Jozef Šperka

Dub 27

Vďaka jednorazovému poistnému je možné aj zhodnocovať financie

Jednorazové poistné je typ poistného, kedy ide o jednorazovú platbu za celé poistenie. Buď môže ísť o úhradu krátkodobého poistenia (ktorého trvanie je menej ako rok) alebo dlhodobého poistenia, napríklad životného alebo dôchodkového poistenia.

V prípade jednorazového poistenia investujete sumu väčších finančných prostriedkov do určitého typu poistenia. Tieto prostriedky sa zhodnocujú a jednorazové poistenie sa uzatvára zväčša na dobu určitú. Pri tomto type poistenia je zväčša určená minimálna hranica sumy jednorazového poistenia, horná hranica je ľubovoľná.

Komu je určené jednorazové poistné?

Pokiaľ máte radi istotu a vlastníte väčší finančný obnos, ktorý chcete investovať a zhodnotiť, je jednorazové poistenie vhodné aj pre vás. Určite však odporúčam výhodnosť takéhoto zhodnotenia finančných prostriedkov konzultovať s vašim finančným poradcom.

Pri jednorazovom životnom poistení môžete byť poistení a zároveň sa vám poistná čiastka bude zhodnocovať bez toho, aby ste museli platiť poplatok za poistenie každý mesiac. Ušetríte čas a dokonca môžete aj zarobiť.

Prístup k investovaným prostriedkom v poistení máte v prípade nečakanej udalosti dostupné kedykoľvek formou čiastočných odkupov. Takisto presne viete, ako dlho budete poistení, nakoľko sa poistenie uzatvára na dobu určitú, ktorá môže byť kratšia ako rok, prípadne dlhšia ako rok, spravidla sa jednorazovo môžete poistiť napríklad na dobu 3, 5 či 10 rokov.

Zmeny pri tomto type poistenia je možné robiť zväčša len k výročiu zmluvy, preto si treba rozvážne premyslieť, či sa vám jednorazové životné poistenie oplatí. Takisto je dobré sledovať aktuálnu situáciu na poistnom trhu a informovať sa o nových možnostiach v prípade jednorazového poistenia.