Životné poistenie sa oplatí!

Od Jozef Šperka

Dub 27

Život alebo majetok?

Väčšina z nás má poistený dom či auto, ktorého poistenie vyplýva zo zákona. Nie sme však zvyknutí myslieť na nepríjemné životné prekvapenia či udalosti, ktoré nás môžu zaskočiť v nevhodnej chvíli a to vyplýva aj z poistných štatistík. Skôr si poistíme nehnuteľnosť, ako doslova, vlastný život. Práve pre prípad nečakaných udalostí, ako je napríklad dlhodobá práceneschopnosť, strata zamestnania, či v najhoršom prípade smrť, by malo byť životné poistenie samozrejmosťou. Životná poistka dokáže vykryť nečakané výdavky, no jej sporiaca zložka v určitých prípadoch môže poslúžiť aj ako jedna z častí sporenia na dôchodok. Predsa len, vďaka výške dôchodku je možné, že životná úroveň vďaka nižšiemu príjmu financií klesne. Ak takúto sporiacu zložku máte, alebo ju plánujete, určite sa treba o vhodnosti a efektivite takto investovaných peňazí poradiť so svojim finančným poradcom.

Životnú poistku by ste mali indexovať

Ak chcete, aby vaša poistná suma rástla, je potrebné zachovať jej hodnotu. To sa dá docieliť práve indexovaním životného poistenia, ktoré zabezpečuje automatické zvyšovanie poistného každý rok. Suma zvýšenia sa zvyšuje každý rok k dňu výročia uzavretej poistnej zmluvy, vzhľadom na rast indexu spotrebiteľských cien. Tým pádom poistná suma nestratí svoju hodnotu v čase.

Jedna zmluva, viac poistení

K životnému poisteniu je možné pridať aj ďalšie iné pripoistenia. V zmluve tak budete mať všetko na jednom mieste. Životná poistka, poistenie úrazu, choroby a dokonca na jednej zmluve môžete poistiť aj vašich blízkych, z čoho môžete čerpať aj výhody. Mnoho poisťovní ponúka za poistenie viacerých osôb na jednu zmluvu rôzne zľavy, či dokonca bonusy v podobe rozšíreného krytia zdarma. Poisťovňa ušetrí náklady na spracovanie viacerých zmlúv a vy zas máte všetko na jednom mieste.

Životné poistenie ako prevencia pred neočakávanými situáciami sa určite vyplatí. Je však potrebné dbať aj na to, aby ste mali vhodné poistenie vzhľadom k veku, zdravotnému stavu či aktuálnej životnej situácii. Vďaka flexibilite jednotlivých produktov životného poistenia si vyberie každý.