Poznáte kontokorent?

Od Jozef Šperka

Čer 14

Aj vy môžete mať kontokorent!

Kontokorentný úver kombinuje vkladový a úverový účet. Je to v podstate doplnok bežného účtu, ktorý sa po prečerpaní mení na úverový účet. Pri kontokorentnom úvere ide o povolené prečerpanie finančných prostriedkov na účte. Akonáhle sa finančné prostriedky na vašom účte dostanú na hodnotu 0 €, automaticky sa sprístupní kontokorentný úver.
Pokiaľ chcete mať kontokorent, je potrebné o tento doplnok požiadať vo vašej banke, ktorá vás oboznámi so všetkými možnosťami. Treba však poznať aj nástrahy tohto v podstate neobmedzeného účtu. Je potrebné vedieť, že peniaze, ktoré prečerpáte, by ste mali byť schopný “splatiť”, teda vrátiť sa do plusových hodnôt. Predsa len, pri kontokorente ide o úver, ktorý je následne potrebné splácať.

Keď splácať, tak s úrokmi

Úroky pri tomto účte sa pohybujú v rozmedzí približne od 4% do 10% a od 10% do 22% a sú variabilné. Závisí od toho, či máte účet zabezpečený ručením alebo nie. Pri zabezpečenom účte sú úroky nižšie, pretože pre banku nepredstavujete veľké riziko.

Kedy môžete požiadať o povolené prečerpanie?

Kedykoľvek. Dôležité pre schválenie kontokorentného úveru vašou bankou je aktivita na účte a banky zaujíma aj informácia, či ste evidovaní na zozname dlžníkov či neplatičov. Výhodnejšie môže byť vytvoriť si kontokorent vo vašej banke, pretože pri migrácii do novej je možné, že bude potrebné presunúť všetky finančné prostriedky na nový účet.

Minimum prakticky neexistuje, maximum áno

Banky pristupujú ku klientom individuálne a na základe toho sa nastavuje aj maximálne povolené prečerpanie. Spravidla je to približne dvojnásobok mesačného príjmu, ktorý vám na účet musí prichádzať pravidelne.

Koľkokrát po sebe sa dá prečerpať?

Opätovné prečerpanie kontokorentného úveru je možné len v prípade, že uhradíte celý predošlý úver aj s úrokmi. Prečerpanie stanoveného maxima kontokorentu je vysoko pokutované, preto je potrebné si strážiť aj svoje mínusové hodnoty na účte.