Znížte mesačnú splátku pôžičky ľahko a rýchlo!

Od Jozef Šperka

Říj 26

Finančná rezerva sa oplatí

Kto šetrí, ten je vo výhode. Pokiaľ máte vytvorenú finančnú rezervu, ktorá je dostatočná na zaplatenie mimoriadnej splátky, môžete pomocou nej jednoducho znížiť výšku mesačných splátok.

Mimoriadna splátka je dobrá voľba, pokiaľ na ňu máte

Zníženie mesačnej splátky úveru pomocou mimoriadnej splátky je v každej banke úplne iný príbeh. Kým v jednej vybavíte všetko cez internet ihneď pomocou niekoľkých kliknutí, v inej musíte podať osobne písomnú žiadosť minimálne 30 dní vopred. Niekde je vybavenie žiadosti bez poplatku, inde môžete zaplatiť nemalé percentá. Po zaplatení mimoriadnej splátky sa môžete rozhodnúť, či si ponecháte pôvodnú výšku splátky a splatíte úver skôr, alebo si výšku splátky znížite a budete splácať o čosi dlhšie.

Upravte si splátky podľa seba

Pokiaľ nedokážete splácať jednotlivé splátky úveru, prípadne je ich výška priveľkou záťažou pre vašu domácnosť, môžete v banke požiadať o úpravu splátkového plánu. Existuje viacero možností, ako upraviť splátkový plán pre vašu spokojnosť.

Zníženie splátky úveru

Pokiaľ požiadate o zníženie splátky úveru, odľahčíte tým svoj rozpočet, no zároveň predĺžite dobu splácania. Dôležité je informovať sa aj o výške poplatku za túto službu, ktorá sa v jednotlivých bankách opäť pohybuje v rôznej výške. Pokým v jednej banke je táto služba zdarma, v inej vás môže stáť aj viac než 100 eur.

Odklad splátok

Pokiaľ máte mimoriadne závažné dôvody, pre ktoré momentálne nemôžete alebo nezvládate splácať úver, môžete požiadať o odklad splátok. Dôvody však musia byť preukázateľné (napríklad úmrtie člena domácnosti, strata zamestnania…) a je potrebné ich zdokladovať. Odklad splátok je možný na určitú dobu, ktorá keď uplynie, môžete úverové splátky splácať v rovnakej výške dlhšiu dobu, prípadne si navýšiť mesačné splátky tak, aby dĺžka splácania úveru zostala rovnaká.

Ak si predĺžite dobu splácania, je možné, že budete platiť poplatok za prolongáciu dĺžky splácania úveru, čím môžete úver ešte viac preplatiť. Nevýhodou odkladu splátok je zápis do úverového registra, ktorý môže v budúcnosti pri žiadosti o ďalší úver skomplikovať jeho vybavenie.