Ako dofinancovať hypotéku? Pomôcť vám môže …

Od Jozef Šperka

Úno 16

Kvôli nariadeniu NBS a vývoju trhu sú banky nútené znižovať LTV. Preto klienti hľadajú spôsob ako dofinancovať hypotéku. V praxi to znamená, že dostať dnes 100% hypotéku je takmer nemožné. A ak ju aj dostanete výška úroku na hypotéke bude závratná. V ideálnom prípade je financovanie na úrovni 70% až 85%. Výnimkou nie je ani 90% financovanie, ale banky budú v budúcnosti takýchto úverov poskytovať čoraz menej.

Spotrebný úver je riešenie, no nie pre každého

Ak ste nedostali stopercentú hypotéku, riešením dofinancovania môže byť spotrebný úver. Tým môžete dofinancovať kúpnu cenu nehnuteľnosti. Väčšina bánk má v svojom portfóliu takzvaný špeciálny spotrebný úver určený na dofinancovanie hypotéky.  No je možné, že týmto krokom sa vám mesačné splátky výrazne navýšia, čo nemusí vyhovovať každému. Je to výsledok kombinácie krátkej doby splatnosti a vyšších úrokov.

Dofinancovať hypotéku môžete aj stavebným sporením

Na vývoj trhu zareagovali aj stavebné sporiteľne. Získať 17 000€ bez ručiteľa a úverovej histórie je veľmi zaujímavou možnosťou ako dofinancovať kúpu nehnuteľnosti. Dôležitým rozdielom oproti spotrebnému úveru je doba splácania. Klasický spotrebný úver môžete splácať max. 7 rokov čo výrazne navýši mesačné výdavky. Stavebné sporenie ponúka možnosť predĺžiť túto dobu aj na 15 rokov. Vďaka tomu sa výrazne zníži mesačná splátka úveru.

Založiť môžete ďalšiu nehnuteľnosť

Ďalšou možnosťou dofinancovania hypotéky do 100% je záložné právo na ďalšiu nehnuteľnosť. Zvýšite tak hodnotu zabezpečenia pre banku a znížite ukazovateľ pomeru hypotéky k zakladaným nehnuteľnostiam. V takomto prípade máte možnosť získať dokonca výhodnejšiu úrokovú sadzbu ako pri stopercentnej hypotéke a môžete tak mesačne niečo ušetriť.

Druhá zakladaná nehnuteľnosť nemusí byť vo vlastníctve žiadateľa a v tom prípade treba myslieť na to, či ste schopní úver splácať tak, aby ste nevyrobili problémy majiteľom druhej nehnuteľnosti.

Výhodou je napríklad to, že nemusíte ručiť oboma nehnuteľnosťami počas celej dĺžky trvania splácania hypotéky. Pokiaľ splatíte dostatočne veľkú časť hypotéky v hodnote druhej zakladanej nehnuteľnosti, môžete banku požiadať o uvoľnenie záložného práva.n