Hypotéky pre mladých čaká veľká zmena.

Od Jozef Šperka

Úno 24

Vďaka príspevku od štátu je hypotéka pre mladých najvýhodnejší spôsob financovania bývania pre ľudí. Samozrejme treba splniť niektoré podmienky. Aj napriek tomu hypotéky pre mladých sú vyhľadávaný spôsob ako riešiť bývanie. Zmeny ktoré pripravil štát sa týkajú každého kto už takúto hypotéku má, alebo ju plánuje.

Podpora ako daňový bonus

Štátny príspevok pre mladých bude vyplácaný nepriamo, založený na podobnom princípe, na akom v súčasnosti funguje daňový bonus. To znamená, že príspevok bude nepriamo v podobe odpočítateľnej položky od daňovej povinnosti. Tento spôsob vyplácania príspevku pre mladých je v mnohých krajinách Európy štandardom.

Zmena sa bude týkať zdaňovacieho roka 2018

Cieľom by malo byť zjednodušenie a zníženie administrácie pri poskytovaní štátnej podpory a zmena by mala byť platná od budúceho roka. Výška štátneho príspevku by sa podľa všetkého meniť nemala, takisto ani spôsob jej výpočtu. Štátny príspevok pre mladých dostáva žiadateľ po dobu 5 rokov a ide o zníženie úroku o 3% p.a.

Pre získanie hypotéky pre mladých je potrebné splniť niekoľko podmienok. Vek žiadateľa nesmie prekročiť 35 rokov a strop pre získanie príspevku pre mladých je 1155,70 €. V prípade, že si hypotéku beriete spoločne s partnerom, výška vašich spoločných príjmov nesmie presiahnuť 2311,40 €. Výška príjmov je uvedená za posledný kvartál roku 2016, platná pre prvý kvartál roku 2017.