Viete, čím platíte? – kreditka, debetná karta …

Od Jozef Šperka

Bře 17
Kreditka

Platobných kariet máme niekoľko – kreditka, debetná karta …

Aby ste vedeli, akú kartu v peňaženke vlastne nosíte, je potrebné poznať v prvom rade princíp, na akom karta funguje.

Debetnú kartu má takmer každý

Najpoužívanejšou platobnou kartou na Slovensku je v súčasnosti debetná karta, ktorú dostanete v banke k vášmu bežnému bankovému účtu. Na túto kartu vám pravdepodobne chodí výplata, môžete s ňou vyberať hotovosť z bankomatu, platiť cez internet banking či platiť bezkontaktne do výšky 20 €. Prostredníctvom tejto karty môžete čerpať vlastné prostriedky do výšky disponibilného zostatku alebo povoleného debetu, ktorý máte na debetnej platobnej karte nastavený.

Čo je vlastne kreditka?

Medzi najznámejšie platobné karty patrí takzvaná kreditka. Vďaka nej si môžete napríklad rezervovať hotel, auto, primárne je vhodné ju využívať na bezhotovostné platby, nakoľko banka si neúčtuje za túto transakciu žiadne poplatky. Takisto ju môžete používať bežne ako platobnú kartu, avšak tu treba rátať s poplatkami, ktoré pri výbere z bankomatu či platbe kartou môžete platiť.

Princíp kreditnej karty je však od bežnej platobnej karty trochu odlišný. Na kreditnej karte máte predschválený úver, ku ktorému je nastavená mesačná splátka a tú je potrebné splácať. Do určitého obdobia však máte úver na kreditke bez úroku a keďže ide o revolvingový typ úveru, po priebežnom či úplnom splatení ho môžete začať čerpať znovu.

Počuli ste už o charge card?

Ide opäť o úverovú kartu, ktorú je možné používať ako platobnú kartu. Funguje na podobnom princípe ako kreditka, avšak tu je potrebné splatiť 100% dlžnej sumy v termíne splatnosti, pričom aj pri tejto karte je určité obdobie označené ako bezúročné.

Možno máte aj predplatenú platobnú kartu!

Na predplatenej platobnej karte máte vopred predplatený kredit, ktorý môžete ľubovoľne čerpať. Typickým príkladom sú napríklad darčekové karty, nevýhodou môže byť však uplatnenie takejto platobnej karty. Máte síce prostriedky, no využiť ich môžete len na vopred určených miestach.