Najvýhodnejšie hypotéky získate práve teraz!

Od Jozef Šperka

Kvě 18

Jednopercentná hranica konečne prekonaná

Najvýhodnejšie hypotéky získate práve teraz. Po prvý krát v histórii klesla úroková sadzba na úroveň pod 1%. Dnes sa dá získať hypotéka s úrokom 0,99%. Aj vďaka tomu klesla priemerná úroková sadzba novo poskytnutých hypotekárnych úverov na hodnotu 1,95 % p.a. Hypotéky na Slovensku boli tak po prvýkrát konečne lacnejšie ako priemer v ostatných krajinách eurozóny. Avšak priemerná úroková sadzba 1,95% značí, že mnoho ľudí má hypotéku s úrokom aj 3% a viac.

Oplatí sa refinancovať hypotéky?

Odpoveď je jednoduchá. Ak máte do konca fixácie viac ako jeden rok tak s najväčšou pravdepodobnosťou áno. V súčasnosti sú aj podmienky refinancovania hypoték veľmi výhodné, najmä vďaka súčasným, veľmi priaznivým úrokovým sadzbám. K výhodnému refinancovaniu dopomohla aj legislatíva, vďaka ktorej sú poplatky za predčasné splatenie hypotéky mimo termínu zmeny fixácie úrokovej sadzby oveľa nižšie. Dnes je to len 1 % z  predčasne splatenej sumy hypotéky, pričom v minulosti sa táto hranica pohybovala medzi 4 % až 5 %.

Výška celkových nákladov na hypotéku je teraz nízka

V roku 2009 boli priemerné náklady na hypotekárny úver zabezpečený nehnuteľnosťou vo výške až 7,09 %. To bolo v januári 2009 a odvtedy krivka rapídne klesala. V súčasnosti sú náklady na hypotéku zabezpečenú nehnuteľnosťou vo výške len 2,32 %, čo je dokonca nižšie ako priemer v krajinách eurozóny, kde sa táto hranica pohybuje na hodnote 2,38 %.